V první řadě je třeba si určit, jak a kde budete kolo používat a k čemu vám má kolo sloužit.

Rozdělení kol podle způsobu využití:

HORSKÁ KOLA

Horská kola jsou určená převážně do náročného terénu. Horská kola vybírá cyklista, který bude jezdit v terénu mimo cesty. Na tomto jízdním kole se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik je určeno převážně do náročnějšího terénu. Záleží potom na cenové kategorii jízdního kola, pro jak náročný terén je jízdní kolo určeno.

KROSOVÁ KOLA

Krosová kola jsou určená jak do terénu, tak i na silnice a cesty. Tento druh kola si vybírá cyklista, který bude kolo zhruba z 80% používat na polních a lesních cestách a na zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze toto kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu ke přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ jízdního kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

TREKKINGOVÁ KOLA

Trekkingová kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Trekkingové kolo je díky svému vybavení ideálním dopravním prostředkem. Trekkingové kolo lze získat doplněním krosového kola doplňky a příslušenstvím (blatníky, svítilny, nosič atd.).

SILNIČNÍ KOLA

Silniční jízdní kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje silniční kola využívat v jakémkoliv terénu.